Drinks Machines

Drinks Machines – same-day delivery available. Just make sure the product you want is in stock. Choose products to buy from the comfort of your home and have them delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Learn more about why shop on Alza.at.

Continue

7 reasons to shop for Drinks Machines on Alza.at

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Drinks Machines?

If you're planning to get Drinks Machines, there are a few aspects that can help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the selection to match your preferences. We also recommend sorting by popularity or price.

Make your selection easier. Click through our pre-made filters for the category: Drinks Machines

Are you looking for the best Drinks Machines? Browse products sorted by popularity, or consult the reviews from other users.

Cheapest vs. most expensive Drinks Machines

If you are looking for products based on price, you can browse the lowest priced Drinks Machines, or choose to sort by price from highest to lowest.

Drinks Machines – main types

Hide description
1,999 Results
4.6 65×
Watch Price/Availability
SIMAX MARTA Teapot with Filter, 1.5l
Tea Kettle - capacity: 1,5 l, glass, sieve, dishwasher safe, heat-resistant
  21.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SIMAX300
4.4 18×
Watch Price/Availability
Tefal IG801AE0 Freezi
Ice Cream Maker - power use of 200W, preparation time of 0,33 h, 5 programmes, with compressor and cold storage
  427.99 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order Code: TEFZM225
4.8 186×
Watch Price/Availability
Siguro Double-walled glass mug Capuccino, 280 ml, 2 pcs
Thermo-Glass - 2×280 ml, high quality borosilicate glass, double wall, temperature resistant from -20 to +150 °C, the mugs are handmade and blown, suitable for hot and cold drinks, dimensions 73.5 × 96.5 × 75.6 mm - 4.20 €/pcs - from 4.20 €/1 pc(s)
Great price 8.39 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_GW_D280Z
4.8 64×
Watch Price/Availability
Tefal KO251430 Loft Blue
Electric Kettle volume: 1.7l, power: 2400W, material: plastic, filter, swivel base, hidden spiral and cable storage compartment, type of filter: removable, blue
  38.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TEFRK470
4.8 106×
Watch Price/Availability
Bosch MES25A0
Juicer - manual, centrifugal, 11000 RPM, 2 speeds, filling hole size 75 mm, juice container volume 1.25 l, pulp container volume 2 l, vertical shaft, anti drip, safety, control via buttons, construction material: metal and plastic, juice container material: plastic, filter material: stainless steel, dimensions 31 × 31.2 × 18 cm (H×W×D), juice container, pulp container, strainer and tamper included in the package
Amazing Deal 85.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAN6136b
4.7 66×
Watch Price/Availability
Siguro Melbourne P260W
Electric Kettle volume: 1.7l, power: 2200W, material: stainless steel, dual coat, filter, strix connector, swivel base, backlit switch, hidden spiral and cable storage compartment, type of filter: removable, white
Great price 23.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_EK_P260W
4.6 9×
Watch Price/Availability
Hisense IMC2000A
Ice Maker - with a production capacity of 20 kg per 24 hours, water tank capacity 2.8 l, with removable ice container, length of one cycle 9 min, produces 12 cubes per cycle, transparent lid, ice size setting, full tray indicator and automatic shutdown, shovel and instructions in the package, power input 120 W, plastic material, weight 10,3 kg, cable length 100 cm, grey colour
  168.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: HISvl54
4.8 33×
Watch Price/Availability
Nutribullet Pro NB907MASN
Countertop Blender - power: 900W, maximum power generated: 24000 rev/min, number of speeds: 1, container volume: 0,95l, container material: tritan and bpa-free plastic, mixing without air access, suitable for dry fruit crushing, smoothie and ice crushing with added liquid, portable bottle, mixing bowl and plastic lid, number of containers: 2 pc(s)
  68.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: NUTSM019
4.7 100×
Watch Price/Availability
LAMART LT9036 SET 2PCS COFFEE 350ML VASO
Thermo-Glass - for latte, 2 pieces per pack, glass volume 350 ml, material borosilicate glass, dishwasher safe - 7.45 €/1 pc(s)
  14.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: LAMTS457
4.7 196×
Watch Price/Availability
Concept LO7067 + 7 years warranty on motor after registration +7 Jahre Garantie auf den Motor nach Registrierung
Juicer - electric, helical screw, 60 RPM, 2 speeds, filling hole size 75 mm, juice container volume 1 l, pulp container volume 1 l, vertical shaft, non-slip feet and anti drip, safety and motor reverse function, control via buttons, juice container material: plastic, noise level 57 dB, dimensions 47 × 24 × 14 cm (H×W×D), strainer cleaning brush, juice container, pulp container, strainer and tamper included in the package
  244.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CONOD006
4.7 190×
Watch Price/Availability
De'Longhi Latte macchiato glasses set 2pcs
Glass - pack of 2, hand-blown, thermo double wall, dishwasher safe, borosilicate glass, volume: 2×330ml - from 9.95 €/1 pc(s)
  from  17.87 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: EAN3380x4
4.7 15×
Watch Price/Availability
Nutribullet Ultra NB1206S
Countertop Blender - power: 1200W, number of speeds: 2, container volume: 0,9l, container material: tritan and bpa-free plastic, mixing without air access, suitable for dry fruit crushing, smoothie and ice crushing with added liquid, portable bottle, mixing bowl and plastic lid, number of containers: 2 pc(s)
Great price 107.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: NUTSM323
5.0 12×
Watch Price/Availability
Nachtmann Set of whisky glasses 295ml 4pcs NOBLESSE
Glass for whiskey - 7.73 €/1 pc(s)
Great price 30.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: NACHLO295
5.0 1×
Watch Price/Availability
SMEG CJF11PKEU
Juicer for citrus fruits - electric, helical screw, non-slip feet, control via buttons, construction material: metal and plastic, screw material: metal, filter material: stainless steel, pink colour, dimensions 28.1 × 16.6 × 16.6 cm (H×W×D)
  123.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order Code: SMELC918
4.8 172×
Watch Price/Availability
Philips HD9350/90
Electric Kettle volume: 1.7l, power: 2200W, material: stainless steel, filter, swivel base, hidden spiral and cable storage compartment, type of filter: removable, black and silver
  49.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PHIRK458
4.5 48×
Watch Price/Availability
STANLEY Quencher/Cup H2. About FlowState Tumbler 890 ml Cherry Blossom
Thermal Mug - volume: 890ml, material: stainless steel and plastic, beverage stays hot for 5h, beverage stays cold for 9h, vacuum, with handle and suitable for car,
  44.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: STATH038
5.0 7×
Watch Price/Availability
ORION Tea set MÁK
Tea Set - The tea set with MÁK decoration consists of a mug with saucer and a teapot, which fold into each other. Material: porcelain. Suitable for dishwasher and MVT. Dimensions: total height 14 cm, cup - dia. 10,7 cm, h. 5,7 cm, volume 0,28 l, teapot - pr. 10,7 cm, h. 11 cm, volume 0,4 l, saucer dia. 15,2 cm, h. 1.2 cm.
  20.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ORICS349
4.8 77×
Watch Price/Availability
Bormioli Glass DIAMOND 300ml, clear, 6 pcs
Glass for cold drinks - 1.75 €/1 pc(s)
  10.49 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BORSS008
4.8 82×
Watch Price/Availability
TESCOMA GrandCHEF can opener
Can Opener - for cans and for bottles with crown caps, material: stainless steel, dishwasher safe
Great price 14.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TESOT100
4.7 42×
Watch Price/Availability
TESCOMA Shaker PRESTO 0.5l
Cocktail Shaker -
Great price 26.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TESB045
5.0 1×
Watch Price/Availability
BRITA ON TAP Pro V-MF System
Water Purification Filter
Amazing Deal 46.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: BRIfl73HU
4.5 86×
Watch Price/Availability
Siguro Canberra R750B
Electric Kettle volume: 1.5l, power: 2200W, material: stainless steel, dual coat, strix connector, lcd display, swivel base, hidden spiral and cable storage compartment, type of filter: none, black
Discounted -20 % 39.90 € 49.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_EK_R750B
5.0 2×
Watch Price/Availability
Hurom H330P-BES01DV
Juicer - electric, helical screw, juice container volume 0.6 l, construction material: metal and plastic
  658.90 €
Buy
In stock 3 pcs
Order Code: HUROD335
4.4 74×
Watch Price/Availability
Siguro EK-S390GL Adelaide
Electric Kettle - with temperature control, volume 1.7 l, power input 2200 W, material stainless steel and borosilicate glass, removable filter, choice of 5 target water temperatures, 5 colours LED backlight, securing the lid, automatic switch-off when water is not available and the set temperature is reached, operation indicator light, audible alert, hidden heating coil, swivel base, Strix connector, integrated cable storage, double-sided water level indicator, cable length 75 cm, 3-year warranty
Great price 32.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: SGR_EK_S390GL
24 more... Top
1 ... 56789 ... 84
 

Drinks Machines - additional info

These household appliances contain everything for the preparation of hot beverages as well as tasty juices from fruit and vegetables. They ensure a first class quality of drinks and thanks to thermos bottles we can take them everywhere. Our large selection will definitely satisfy everyone.

Always delicious drinks

A kettle can not be missing in any household. A large selection awaits you, whether you are looking for a stainless steel kettle or perhaps one in retro style. Lovers of healthy fruit and vegetable juices use a juicer. With the juicer, you will prepare your tasty drink at home and you will always know what's in it. You can also cool them with ice cubes thanks to the icemaker.

Always have your drink ready

During the cold mornings you can keep your tea or coffee hot with a thermos. Prepare your beverage at home and enter it into a stainless steel thermos flask and enjoy it on the go or when you arrive to work. For the easy preparation of carbonated beverages and soda ensure minerals are removed from the tap and soda machine, minerals such as calcium and magnesium cause water hardness. Filter jugs improve the taste of the water consumed and prolong the shelf life of your appliances. You love pickles or compotes? Now you can enjoy it more! because we also have pickling pots on offer.

Was this information useful?
This form is used only for evaluating the information in the description above.
If you have any question about our products, services, transport or any other request, please contact our customer support.
What should be improved? Is anything missing here? Is anything wrong? Share it with us.