TrueLife

We can deliver TrueLife products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for TrueLife products on Alza.at

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing TrueLife goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting TrueLife products by popularity or price.

TrueLife brand names you'll find in our offering

Hide description
128 Results
4.5 97×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Clean30 Duo
Electric Toothbrush - sonic, 70000 movements per minute, 5 modes, timer and smart function, spare heads: 4 pc(s)
  60.71 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUEK71
4.6 68×
Watch Price/Availability
TrueLife AquaFloss Mini M50 Black
Electric Flosser - 3 programs, 6 nozzle(s) per pack, 180ml tank, timer, power: battery-powered
  37.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLUS058
4.4 232×
Watch Price/Availability
TrueLife HeatBlanket 0403
Heated Blanket - temperature adjustable from 35 to 40 °C, 3 temperature settings, power consumption 100 W, automatic shutdown, timer, laundry option, intensity settings and overheat protection, cable length 3.3 m, grey colour, dimensions 40 × 30 cm (W×D), weight 300 g
  28.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLVP713
4.8 22×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush K-series heads Standard black 2 pack
Toothbrush Replacement Head - for TrueLife SonicBrush, sonic type, 2 pc(s) in package - 5.45 €/1 pc(s)
  10.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLNH530
4.6 321×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Junior J100
Electric Toothbrush - sonic, 56000 movements per minute, 3 modes, timer, battery indicator and smart function, spare heads: 2 pc(s)
  37.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLZK592
4.8 713×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Compact
Electric Toothbrush - sonic, 70000 movements per minute, 4 modes, timer and smart function, spare heads: 3 pc(s)
  46.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLEK440
4.1 869×
Watch Price/Availability
TrueLife Care Q7
Non-Contact Thermometer - contactless, uses infrared technology, provides fast results, high precision, backlit LCD display, auto-off feature, 32 result memory, ergonomic shape, easy to use, 172g, blue-white
  22.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: CH750
4.4 316×
Watch Price/Availability
TrueLife FitScale W7 BT White
Bathroom Scale
Discounted -6 % 55.90 € 59.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUOV513
4.7 35×
Watch Price/Availability
TrueLife AIR Diffuser D4
Aroma Diffuser - container volume: 140ml, led backlight, humidifier and automatic shutdown, number of colours: 7, operating time: 17 h, colour: black
  34.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUaro747
4.4 17×
Watch Price/Availability
TrueLife RelaxFeet F3
Massage Device - hot therapy and vibration massage, used for massage, relaxation and pain relief, suitable for feet, special features: timer, vibration and heating, power supply: mains-powered, 1 massage programs, modes: 1
Amazing Deal 54.90 €
Buy
In stock 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ELEMm65
4.6 34×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Compact Heads Black Sensitive
Toothbrush Replacement Head - for TrueLife SonicBrush Compact, sonic type, 2 pc(s) in package - from 5.45 €/1 pc(s)
Amazing Deal from  7.64 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ELENN390
4.5 97×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Clean30 Black
Electric Toothbrush - sonic, 70000 movements per minute, 5 modes, timer, battery indicator and smart function, spare heads: 2 pc(s)
  33.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUelk75
4.5 97×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Clean30 White
Electric Toothbrush - sonic, 70000 movements per minute, 5 modes, timer, battery indicator and smart function, spare heads: 2 pc(s)
  32.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUelk68
4.5 147×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Clean70 UV Black
Electric Toothbrush - sonic, 90000 movements per minute, 5 modes, timer, pressure sensor and smart function, spare heads: 2 pc(s)
  69.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUEK38
4.4 232×
Watch Price/Availability
TrueLife HeatBlanket 1508
Heated Blanket - temperature adjustable from 25 to 35 °C, 3 temperature settings, power consumption 60 W, automatic shutdown, timer, laundry option, intensity settings and overheat protection, cable length 3.3 m, grey colour, dimensions 80 × 150 cm (W×D), weight 1200 g
  45.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLVD720
4.8 12×
Watch Price/Availability
TrueLife InterdentBrush I3
Electric Toothbrush -, spare heads:
Great price 21.49 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRUEK379
4.8 84×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Compact Heads Black Standard
Toothbrush Replacement Head - for TrueLife SonicBrush Compact, sonic type, 2 pc(s) in package - from 7.45 €/1 pc(s)
  from  10.43 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ELENN383
4.6 321×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Kid G
Electric Toothbrush - sonic, 48000 movements per minute, 1 modes, timer and smart function, spare heads: 3 pc(s), with mobile app
  22.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLZK304
3.7 25×
Watch Price/Availability
TrueLife AquaFloss Station F300 White
Electric Flosser - 3 programs, 6 nozzle(s) per pack, 600ml tank, display, power: battery-powered
  52.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLUS126
4.8 19×
Watch Price/Availability
TrueLife AquaFloss C-series jets Orthodontic 4 pack
Replacement Head - for TrueLife AquaFloss, oral irrigators, 4 pc(s) in package - 2.13 €/1 pc(s)
  8.50 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLNH646
4.8 9×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush T-series heads Standard white 2 pack
Toothbrush Replacement Head - for TrueLife SonicBrush, sonic type, 2 pc(s) in package - from 4.86 €/1 pc(s)
  from  6.81 €
Buy
In stock 2 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLNH585
5.0 6×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush K-series heads Standard Plus black 2 pack
Toothbrush Replacement Head - for TrueLife SonicBrush, sonic type, 2 pc(s) in package - from 6.45 €/1 pc(s)
  from  9.04 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLNH049
4.0 5×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush K-series heads Whiten black 2 pack
Toothbrush Replacement Head - for TrueLife SonicBrush, sonic type, 2 pc(s) in package - 5.45 €/1 pc(s)
  10.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: TRLNH554
4.0 7×
Watch Price/Availability
TrueLife SonicBrush Compact Charging Base Black
Charging Stand Black charging station for TrueLife SonicBrush Compact.
  11.90 €
Buy
In stock 1 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: ELENS420