Philips Sonicare

We can deliver Philips Sonicare products on the same day! Most products are in stock, so you don't have to wait. Place your order from the comfort of your home and have it delivered to your address, to an AlzaBox, or to one of our stores. Why shop anywhere else but on Alza.cz?

Continue

7 reasons to shop for Philips Sonicare products on Alza.at

  • We have a wide network of stores across the Czech Republic, where we follow all hygiene measures, as well as contactless AlzaBoxes (pick-up points).
  • You can see the availability of each item right away. Don't forget that we deliver on weekends too.
  • We accept most payment methods, including contactless and cryptocurrency.
  • You can easily return or exchange your product at any of our AlzaBoxes.
  • Need assistance? Our customer support is available 24/7.
  • We complement our range with accessories and additional services.
  • You'll find all the essential information for each product, and for some, user reviews to help with your selection.

What to consider when choosing Philips Sonicare goods?

When making your selection, don't forget to consider a few aspects that will help you choose the right product. In the left menu, you can use the parametric filter to narrow down the offer to match your preferences. We also recommend sorting Philips Sonicare products by popularity or price.

Philips Sonicare brand names you'll find in our offering

Hide description
151 Results
Watch Price/Availability
Philips Sonicare Premium Plaque Defence HX9042/88 2 pcs + HX9042/87 2 pcs
Toothbrush Replacement Head - for Philips Sonicare, sonic type, 4 pc(s) in package - 10.98 €/1 pc(s)
  43.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PHINHBUN4
Watch Price/Availability
Philips Sonicare Premium Gum Care HX9052/88 2 pcs + HX9052/87 2 pcs
Toothbrush Replacement Head - for Philips Sonicare, sonic type, 4 pc(s) in package - 10.98 €/1 pc(s)
  43.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PHINHBUN6
4.9 177×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare Premium Gum Care HX9052/87 2 pcs
Toothbrush Replacement Head - for Philips Sonicare, sonic type, 2 pc(s) in package - 10.95 €/1 pc(s)
  21.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PHINH7006
4.9 291×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare Premium Plaque Defence HX9042/88 2 pcs
Toothbrush Replacement Head - for Philips Sonicare, sonic type, 2 pc(s) in package - 10.95 €/1 pc(s)
  21.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PHINH924
4.9 291×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare Premium Plaque Defence HX9044/87 4 pcs
Toothbrush Replacement Head - for Philips Sonicare, sonic type, 4 pc(s) in package - 9.23 €/1 pc(s)
  36.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PHINH859
4.9 268×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare for Kids Standard HX6042/90 for children 7 years and older 2 pcs
Toothbrush Replacement Head - for Pro Philips Sonicare for Kids, sonic type, 2 pc(s) in package, suitable for children - 6.95 €/1 pc(s)
  13.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PHINH33
5.0 9×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare HX3042/00 2 pcs
Nozzle for Philips Sonicare Power Flosser, replacement nozzles for interdental hygiene, standard nozzle for regular cleaning, 2 Standard nozzles included
  21.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PHItr28
4.9 239×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare for Kids Mini HX6032/90 for children 3 years and older 2 pcs
Toothbrush Replacement Head - for Pro Philips Sonicare for Kids, sonic type, 2 pc(s) in package, suitable for children - 6.95 €/1 pc(s)
  13.90 €
Buy
In stock > 10 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PHINH402
Watch Price/Availability
Philips Sonicare Premium Gum Care HX9054/88 4 pcs + HX9054/87 4 pcs
Toothbrush Replacement Head - for Philips Sonicare, sonic type, 8 pc(s) in package - 10.49 €/1 pc(s)
  83.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PHINHBUN5
Watch Price/Availability
Philips Sonicare HX3333/23
Electric Flosser - 3 programs, 2 nozzle(s) per pack, 200ml tank, timer and cleaning modes, power: battery-powered
  56.90 €
Buy
In stock > 5 pcs
Order by midnight, get it at the AlzaBox in the morning.
Info
Order Code: PHIUS87
4.8 101×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare 5300 HX7101/02
Electric Toothbrush - sonic, 62000 movements per minute, 2 modes, timer, pressure sensor and battery indicator, spare heads: 1 pc(s)
  89.90 €
Buy
On the way > 5 pcs
Expected 06/10/2026
Order Code: PHIEK201
4.5 22×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare 3100 HX4033/27
Electric Toothbrush - sonic, 31000 movements per minute, 3 modes, timer, pressure sensor and battery indicator, spare heads: 1 pc(s)
  49.90 €
Buy
On the way > 5 pcs
Expected 06/10/2026
Order Code: PHIEZK565
5.0 1×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare 9900 HX9813/95
Electric Toothbrush - sonic, 62000 movements per minute, 7 modes, timer, pressure sensor, battery indicator and smart function, spare heads: 1 pc(s), with mobile app
New arrival 534.40 €
Buy
On the way > 5 pcs
Expected 02/10/2026
Order Code: PHIEK4133
5.0 1×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare 9900 HX9813/92
Electric Toothbrush - sonic, 62000 movements per minute, 7 modes, timer, pressure sensor, battery indicator and smart function, spare heads: 1 pc(s), with mobile app
New arrival 534.40 €
Buy
On the way > 5 pcs
Expected 06/11/2026
Order Code: PHIEK263
4.0 12×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare 4100 HX4042/47 Sonic Electric Toothbrush
Electric Toothbrush - sonic, 2 modes, timer and battery indicator, spare heads: 2 pc(s)
  71.59 €
Buy
On the way > 5 pcs
Expected 06/10/2026
Order Code: PHIZK800
4.9 523×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare Premium All-in-One HX9096/87 6 pcs
Toothbrush Replacement Head - for Philips Sonicare, sonic type, 6 pc(s) in package - 13.58 €/1 pc(s)
  81.49 €
Buy
On the way > 5 pcs
Expected 06/10/2026
Order Code: PHINH825
4.7 86×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare 4100 HX3689/43
Electric Toothbrush - sonic, 31000 movements per minute, 2 modes, timer, pressure sensor and battery indicator, spare heads: 1 pc(s)
  69.90 €
Buy
Ordered on request
Order Code: PHIEK110
Watch Price/Availability
Philips Sonicare 5300 + HX3334/43 + Interdental Hygiene Device
Electric Toothbrush - sonic, 31000 movements per minute, 5 modes, timer, pressure sensor and battery indicator, spare heads: 1 pc(s)
  176.69 €
Buy
Ordered on request
Order Code: PHIEK4026
Watch Price/Availability
Philips Sonicare 7100 + HX3887/43 + Power Flosser
Electric Toothbrush - sonic, 62000 movements per minute, 4 modes, timer, pressure sensor and battery indicator, spare heads: 1 pc(s)
  291.89 €
Buy
Ordered on request
Order Code: PHIEK763
4.0 12×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare 4100 HX4044/52 Sonic Electric Toothbrush
Electric Toothbrush - sonic, 2 modes, timer and battery indicator, spare heads: 2 pc(s)
  71.59 €
Buy
Ordered on request
Order Code: PHIZK618
4.7 225×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare 6500 HX7411/01
Electric Toothbrush - sonic, 62000 movements per minute, 9 modes, timer, pressure sensor and battery indicator, spare heads: 2 pc(s), with mobile app
  151.19 €
Currently Unavailable
Order Code: PHIEK23
4.0 1×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare 2100 Series HX3651/13
Electric Toothbrush - sonic, 31000 movements per minute, 1 modes, timer and pressure sensor, spare heads: 1 pc(s)
  32.90 €
Currently Unavailable
Order Code: PHIZK501eu
4.8 343×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare 3100 HX3671/13
Electric Toothbrush - sonic, 31000 movements per minute, 1 modes, timer, pressure sensor and battery indicator, spare heads: 1 pc(s)
  62 €
Currently Unavailable
Order Code: PHIZK570
4.9 291×
Watch Price/Availability
Philips Sonicare Premium Plaque Defence HX9045/17, 4+1 pcs
Toothbrush Replacement Head - for Philips Sonicare, sonic type, 5 pc(s) in package - from 8.78 €/1 pc(s)
  from  35.13 €
Currently Unavailable
Order Code: PHInhh97